Napęd do okien zasilany energią słoneczną

W ostatnim czasie inżynierowie z firmy D+H Mechatronic opracowali zintegrowany napęd do okien o nazwie Ventic Solar. Jest to pierwsze na świecie urządzenie sterujące pracą okien, zasilane energią słoneczną. Nowatorskie rozwiązanie wyznacza nowe standardy bezpieczeństwa oraz komfortu otwierania i zamykania okien domowych, biurowych oraz ruchomych przeszkleń w ogrodach zimowych – bez konieczności doprowadzania zasilania.

Bezpieczne i komfortowe otwieranie trudno dostępnych, dużych okien może sprawiać problem użytkownikom. W celu uniknięcia kłopotliwej obsługi skrzydeł, warto skorzystać z innowacyjnego okiennego napędu solarnego Ventic – Solar.

Najnowsze rozwiązanie firmy D+H pozwala każdego dnia otwierać i zamykać okna dzięki darmowej energii słonecznej. To bezprzewodowe urządzenie jest montowane bezpośrednio do ramy okna, dzięki czemu nie musimy się martwić o instalację zasilającą.

Bezpieczne i komfortowe otwieranie trudno dostępnych, dużych okien może sprawiać problem użytkownikom. fot. D+H Polska

Energooszczędność i automatyzacja spod znaku D+H

Napęd do okien Ventic – Solar został stworzony w celu sterowania oknami dachowymi i fasadowymi przy pomocy energii słonecznej. Jest to możliwe dzięki monokrystalicznemu panelowi słonecznemu o wysokiej wydajności. Ten podstawowy element urządzenia Ventic – Solar pobiera maksymalną ilość energii słonecznej.

Panel ten jest osadzony w aluminiowym, eleganckim profilu. Tego rodzaju konstrukcja daje możliwość regulacji kąta panelu słonecznego w celu optymalnego ustawienia go względem słońca.

Silnik napędu jest sterowany za pomocą mikroprocesora, zaopatrzony w przekształtnik podwyższający napięcie oraz funkcję zarządzania stopniem naładowania akumulatora, zapewnia optymalne wykorzystanie światła słonecznego oraz precyzję sterowania.

Pierwszy na świecie napęd do okien Ventic-Solar firmy D+H zasilany energią słoneczną, fot. D+H Polska

Warto podkreślić, że podwójny zestaw akumulatorów w napędzie Ventic – Solar firmy D+H, o wysokiej pojemności i niskiej utracie ładunku, został opracowany z myślą o okresach wysokiego zachmurzenia. Urządzenie Ventic – Solar zostało wyposażone w wygodne sterowanie sygnałem radiowym, kodowanym przy użyciu 128-bitowego klucza AES. Takie rozwiązanie zapewnia nie tylko komfort obsługi, ale także zabezpiecza nasz dom przed próbami włamania.

Za obsługę napędu Ventic – Solar odpowiada wygodny pilot z funkcją płynnej regulacji kąta otwarcia oraz gotowymi ustawieniami, takimi jak dziesięciominutowe wietrzenie lub połowiczne otwarcie, które jest szczególnie zalecanym trybem wentylacyjnym w okresie zimowym. Istotną zaletą systemu jest również możliwość wykorzystania jednego pilota do sterowania aż 10 oknami, co w przypadku dużej ilości zainstalowanych napędów znacznie ułatwia obsługę całej instalacji.

Obudowa Ventic – Solar wykonana jest z odlewanego ciśnieniowo cynku i pokryta farbą proszkową. Z kolei części plastikowe w kolorze białym, szarym i czarnym wykonane są z poliwęglanu odpornego na wstrząsy i promienie UV. Bezobsługowy łańcuch stalowy jest niezwykle wytrzymały i odporny na korozję. W zestawie znajdują się także konsole montażowe ze stali nierdzewnej, pokryte farbą proszkową w kolorze dopasowanym do obudowy napędu.

Napęd Ventic – Solar został stworzony z myślą o łatwym i bezprzewodowym sterowaniu oknami dachowymi, fot. D+H Polska

W jaki sposób mogę wygodnie sterować oknem, bez konieczności doprowadzania instalacji elektrycznej? – odpowiada Łukasz Mak z firmy D+H Polska:

Z myślą o łatwym oraz bezprzewodowym sterowaniu oknami stworzony został napęd Ventic – Solar. Ma on zastosowanie wszędzie tam, gdzie użytkownik chciałby otworzyć trudno dostępne okno, by przewietrzyć pomieszczenie. Mowa tu szczególnie o oknach dachowych oraz fasadowych, ale również o wywietrznikach i oknach ogrodów zimowych, które są elementami domów i rezydencji.  Zastosowanie baterii słonecznej pozwoli uniknąć montażu tradycyjnej linii zasilającej, co w przypadku okien ulokowanych wysoko jest szczególnie problematyczne i kosztowne.

Zastosowanie napędu Ventic – Solar idealnie sprawdza się w pomieszczeniach, w których niedawno został ukończony remont, a prace budowlane niezbędne przy montażu tradycyjnego napędu są niewskazane. Warto podkreślić, że napęd Ventic – Solar zasilany energią słoneczną wykorzystuje nowoczesną technologię i dzięki temu może pracować na bazie darmowej energii. Co więcej, elegancki wygląd oraz idealne dopasowanie obudowy mechanizmu do ram okiennych wpisuje się w nowoczesne przeszklenia budynków.

Na uwagę zasługuje fakt, że mechanizm Ventic – Solar jest sterowany sygnałem radiowym kodowanym, co zapewnia mieszkańcom nie tylko wygodę, lecz także zabezpiecza przed nieautoryzowanym otwarciem okna.

Dane techniczne napędu Ventic – Solar

 • Zasilanie: panel słoneczny
 • Akumulatory: 2 x Ni-MH 4,8V / 2000mAh
 • Siła pchania: 200N
 • Siła ciągnięcia: 150N
 • Wysuw: 250mm
 • Prędkość wysuwu: ~ 5mm/s
 • Ochrona: IP 50
 • Temperatura pracy: -5°C …. +60°C
 • Obudowa: aluminium / cynk
 • Częstotliwość: 868,3MHz/ FSK
 • Zasięg działania pilota: maks. 150m w wolnej przestrzeni
 • Katalogowa cena netto: 1 915 zł
 • Producent: D+H Polska

 

Leave a Reply