Jakie okna będą bezpieczne do pokoju dziecka?

Urządzając pokój dziecięcy, powinniśmy mieć przede wszystkim na względzie bezpieczeństwo naszych pociech. Okna warto zabezpieczyć w taki sposób, by dzieci nie mogły ich samodzielnie otworzyć. Tu pomocne będą produkty firmy Winkhaus, stworzone z myślą o ochronie najmłodszych domowników.

Obsługa tradycyjnych okien nie sprawia już problemu nawet dzieciom, co niestety może przyczynić się do tragedii. Co zatem zrobić, by uchronić nasze pociechy przed niebezpieczeństwem? Firma Winkhaus oferuje praktyczne rozwiązania, które znajdą zastosowanie nie tylko w domach i mieszkaniach prywatnych, ale także w szkołach, przedszkolach oraz żłobkach.

Do sypialni dziecka powinno dobrać się specjalną stolarkę okienną, która zapewni mu bezpieczeństwo. fot. Winkhaus

Okucie Winkhaus Tilt First lub Comfort – przy zamawianiu okien

activPilot w wersji Tilt First to okucie firmy Winkhaus, które zwiększa bezpieczeństwo dzieci. Zamontowane w oknie powoduje, że po przekręceniu klamki do pozycji poziomej skrzydło nie otwiera się na oścież (jak w standardowym oknie), lecz uchyla.

By otworzyć okno, klamkę należy obrócić do pozycji pionowej. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni, czy zamiana kolejności otwierania okna będzie stanowić wystarczającą przeszkodę dla naszych pociech, możemy wyposażyć je w dodatkowe zabezpieczenie w postaci specjalnej klamki, która blokowana jest za pomocą wkładki z kluczykiem. Dzięki takiemu rozwiązaniu okno można bez problemu uchylić i zamknąć, a otworzymy je dopiero po przekręceniu kluczyka – informuje Janusz Grześkowiak, szef działu doradztwa technicznego firmy Winkhaus.  

Dobrze jest zdecydować się na to rozwiązanie przy zamawianiu nowych okien u producenta. Wówczas nie będą potrzebne żadne dodatkowe modyfikacje już zamontowanej stolarki. Okucie Tilt First firmy Winkhaus pasuje do wszystkich systemów profili popularnych na rynku stolarki okiennej. Od okuć standardowych różni się jedynie 3 elementami, zatem modernizacja już posiadanego okna także jest możliwa.

Wersja Tilt First okucia activPilot posiada odwróconą kolejność otwierania. Okno najpierw się uchyla. fot. Winkhaus

Innym rozwiązaniem, które warto wybrać na etapie budowy domu, jest activPilot Comfort PADK firmy Winkhaus. W oknie z tym nowym na rynku okuciem, po przekręceniu klamki do pozycji poziomej następuje uchył skrzydła, podobnie jak w okuciu Tilt First. Jednak obrót klamki o 90 stopni w górę uruchamia całkiem nową funkcję bezpiecznego wietrzenia, które odbywa się przez ok. 6-milimetrową szczelinę na całym obwodzie skrzydła. To efektywny i bezpieczny sposób wietrzenia, ponieważ okno pozostawione w tej pozycji spełnia podwyższone wymagania odporności na włamanie w klasie 1 lub 2. Takie wietrzenie jest także bezpieczne dla maluchów – aby otworzyć okno na całą szerokość, trzeba znów przekręcić klamkę do pozycji poziomej. Dla 100%-ej pewności można dołożyć do tego okucia klamkę z kluczykiem, o której za chwilę.

Klamka z kluczykiem – do samodzielnego montażu

Niedrogim rozwiązaniem, które można zastosować zarówno w nowych, jak i już użytkowanych oknach, jest klamka z kluczykiem. Winkhaus rekomenduje atestowaną klamkę Secu100 firmy Winkhaus.

Jej montaż jest banalnie prosty – polega na przykręceniu dwóch wkrętów, więc możemy wykonać go samodzielnie. Do otwarcia okna konieczne jest odblokowanie klamki kluczykiem. Przekręcenie kluczyka powoduje wysunięcie bębenka, który umożliwia ruch klamki. Dla dorosłych obsługa klamki Secu100 nie będzie stanowić problemu, jednak najmłodsi domownicy nie odryglują samodzielnie okna – wyjaśnia Janusz Grześkowiak z firmy Winkhaus.

Klamka Hoppe Secu100 sprawi, ze mali domownicy nie otworzą samodzielnie okna. fot. Winkhaus

Klamka z kluczykiem daje możliwość zaryglowania okna również w pozycji uchyłu skrzydła. Dzięki temu możemy wietrzyć pokój dziecka bez obawy, że maluch ulegnie wypadkowi. Klamka z kluczykiem oferowana przez firmę Winkhaus daje pewność, iż okno otworzy jedynie osoba posiadająca kluczyk.

Zamek okienny lub blokada pod klamkę

Winkhaus posiada w swojej ofercie akcesoria, które zamontowane w użytkowanych oknach, zwiększą bezpieczeństwo dzieci. W przeciwieństwie do klamki z kluczykiem wymagają one od montującego minimalnych zdolności technicznych.

Zamek okienny FSV to zabezpieczenie, które za pomocą specjalnego kluczyka blokuje otwarcie skrzydła. Funkcja uchylenia okna zostaje przy tym zachowana. Po zaryglowaniu zamka kluczykiem dziecko nie będzie w stanie samodzielnie otworzyć okna. Zamek okienny z oferty firmy Winkhaus  występuje jako element dodatkowy, niezależny od okucia zamontowanego w oknie. Oznacza to, że możemy doposażyć nim naszą stolarkę okienną w każdej chwili, nie oglądając się na posiadany system okuć.

Zamek okienny FSV to zabezpieczenie, które za pomocą specjalnego kluczyka blokuje otwarcie skrzydła. fot. Winkhaus

Ciekawym zabezpieczeniem jest blokada KISI firmy Hoppe, montowana pod cokołem klamki. Po jej zamontowaniu ruch klamką możliwy jest tylko wówczas, gdy jednocześnie wciskamy wypusty u góry i na dole blokady. Do otwarcia okna konieczne jest zatem użycie obu rąk.

Nieograniczona wyobraźnia dzieci oraz ich potrzeba ciągłego ruchu sprawiają, że maluchy często są narażone na niebezpieczeństwo – dlatego tak ważne jest, by pokój dziecka spełniał funkcję bezpiecznego azylu. Ważną rolę pełni tu odpowiednio dobrana stolarka okienna. Rozwiązania z oferty firmy Winkhaus pomogą zatroszczyć się o najmłodszych bez względu na to, na którym piętrze  usytuowany jest dziecięcy pokój.

Przykładowe wyceny:
1. Okno firmy EMPOL Komfort Styl
– wymiary 1200×1500
– kolor biały, profil Schüco CT 70 Rondo, 5-komorowy
– wyposażenie: okucie Tilt First, blokada obrotu klamki z podnośnikiem, klamka Secustik Atlanta
– cena brutto 604,80 zł, netto 491,71 zł
– dystrybutor: EMPOL Sp.J., ul. Wschodnia 12, 55-330 Źródła

2. Okno firmy OLA
– wymiary 865×1465 mm
– kolor biały, profil VEKA Effectline
– wyposażenie: okucie Tilt First, blokada obrotu klamki, stopniowanie uchyłu
– cena netto 354,29 zł
– dystrybutor: PPU OLA Sp. z o.o., ul. Długa 3, 83-260 Kaliska

3. Okno firmy OknoPlus
– wymiary 90×120 cm
– Kolor Montana, dwustronny
– Szyba 1.0
– Okucia Comfort
– Cena netto: 1080 zł
– dystrybutor: OknoPlus sp. z o.o., ul. Zgodna 55, 30-444 Kraków – Libertów

4. Okno firmy OknoPlus
– wymiary 90×120 cm
– Kolor Montana, dwustronny
– Szyba 1.0
– Okucia TFT
– Cena netto: 634 zł‚
– dystrybutor: OknoPlus sp. z o.o., ul. Zgodna 55, 30-444 Kraków – Libertów

‚5. klamka z kluczykiem biała HOPPE, model Tokyo Secu100, cena: 67 zł brutto
6. zamek FSV biały lub brązowy z kluczykiem, cena: 74 zł brutto
7. blokada pod klamkę KISI firmy HOPPE, cena: 33,80 zł brutto

Zobacz także okna antywłamaniowe, które chronią przed złodziejem

Leave a Reply