Jak pielęgnować okna przed zimą?

By stolarka okienna utrzymała nienaganny stan przez długie lata, konieczna jest jej właściwa pielęgnacja. Szczególną uwagę powinniśmy poświecić oknom przed niekorzystnym sezonem zimowym, by przetrwały mroźny okres bez najmniejszego uszczerbku. Co należy zatem zrobić?

Cennych wskazówek udziela Janusz Grześkowiak, szef działu doradztwa technicznego firmy Winkhaus.

Podstawowym błędem, który jest głęboko zakorzeniony w naszej świadomości jest przeświadczenie, że pielęgnacja stolarki okiennej polega jedynie na umyciu szyb.

– Podczas sumiennego czyszczenia przeszklenia, ramy często traktujemy bardzo pobieżnie, natomiast takie elementy jak okucia są przez nas całkowicie pomijane. Ważne jest, by pamiętać, że mechanizm okucia powinien być  pielęgnowany przynajmniej raz w roku przy pomocy specjalnego oleju. W przeciwnym razie system okuć obwiedniowych może zacząć się zacinać. Dzięki regularnej pielęgnacji zapewnimy stolarce okiennej ciche i płynne funkcjonowanie. Pamiętajmy, że do okuć przeznaczone są specjalne produkty, m.in. olej w aerozolu dostępny w sklepie internetowym firmy Winkhaus. Produkt ten pozostawia ochronny filtr, który gwarantuje prawidłowe funkcjonowanie okna, jak również chroni okucie przed nadmiernym zużyciem – informuje Janusz Grześkowiak.

Środek do pielęgnacji okuć

Kolejnym aspektem, na który powinniśmy zwrócić uwagę przygotowując stolarkę okienną do zimowych miesięcy jest produkt, którym myjemy okienne ramy.

– Większość osób czyści profile środkami przeznaczonymi do pielęgnacji glazury łazienkowej, np. mleczkami o zasadowym pH. Na pierwszy rzut oka usuwają one zanieczyszczenie z profil, jednak nie powinniśmy ich używać. Mimo uzyskania czystej powierzchni, możemy narazić okna na uszkodzenie powłoki antykorozyjnej okucia” – przestrzega ekspert z firmy Winkhaus.

Koniecznym jest zatem, by do pielęgnacji stolarki okiennej stosować produkty do tego przeznaczone.

Zdecydowanie powinniśmy unikać środków o zasadowym lub kwasowym pH – do okiennych profili stosujemy bowiem wyłącznie produkty charakteryzujące się neutralnym pH, które nie naruszają powierzchni. W sklepie internetowym firmy Winkhaus – na stronie www.sklep.winkhaus.pl możemy zaopatrzyć się w specjalne mleczko, które nie tylko skutecznie wyczyści profil, ale pozostawi na nim powłokę utrudniającą ponowne zabrudzenie powierzchni – podpowiada Janusz Grześkowiak.

Środek do czyszczenia

Jeszcze jednym elementem, który zasługuje na specjalne traktowanie są uszczelki montowane w oknach.

– Ważne jest, by przez jak najdłuższy okres czasu zachowały one swoją elastyczność. Miejmy na uwadze fakt, że w przypadku mroźnych miesięcy niezakonserwowane uszczelki maja tendencję do przymarzania. Dlatego właśnie przed zimą powinniśmy potraktować je specjalnym płynem do pielęgnacji uszczelek, który zapewni im giętkość i przedłuży ich trwałość. Tak jak w przypadku okuć, konserwację uszczelek powinniśmy przeprowadzać przynajmniej raz w roku – informuje Janusz Grześkowiak.

By uzyskać pożądany efekt należy stosować specjalistyczne, przeznaczone do tego celu środki. Dlatego też, aby utrzymać stolarkę okienną w jak najlepszej kondycji, przede wszystkim w okresie zimowym, warto zaopatrzyć się w cały komplet profesjonalnych produktów, które pomogą nam w pielęgnacji i konserwacji okien. Firma Winkhaus oferuje zestaw złożony z 4 produktów: mleczka czyszczącego do białego PCW, płynu do pielęgnacji uszczelek, oleju do konserwacji okuć oraz specjalnej antystatycznej ściereczki. Dostępny na www.sklep.winkhaus.pl zestaw pozwoli nam jak najdłużej cieszyć się idealnym stanem stolarki okiennej, niezależnie od pory roku.

Środek do pielęgnacji uszczelek

W skład zestawu pielęgnacyjnego wchodzi:
– mleczko do czyszczenia białego PCW (100 ml)
– olej do pielęgnacji i konserwacji okuć (20 ml),
– płyn do czyszczenia uszczelek (50 ml)
 – miękka ściereczka,
– instrukcja.
Cena zestawu:  22,81 zł.
Dystrybucja: www.sklep.winkhaus.pl

Leave a Reply