Duże okna w mieszkaniu. Jak wykorzystać duże okna?

Duże okno to ozdoba każdego pomieszczenia. Optycznie powiększa przestrzeń oraz nadaje wyjątkowego charakteru. Dowiedz się, czy firanki są nadal modne, jak wykorzystać potencjał parapetu oraz co zrobić, żeby doświetlić pokój.

Nowa Papiernia

Zmęczenie, zdenerwowanie, notoryczny brak dobrego nastroju – to skutki przebywania w ciemnych pomieszczeniach. Naturalne światło jest bezkonkurencyjne. Wymyślne lampy i żarówki w żaden sposób mu nie dorównują. Zdaniem eksperta, mamy coraz większą wiedzę na ten temat.

Znamy zalety zdrowotne i optyczne dużych okien. Coraz częściej mamy świadomość zalet ekonomicznych mieszkania w jasnym lokalu. To sprawia, że chętniej się na nie decydujemy – Małgorzata Chabzda, architekt wnętrz Nowej Papierni, loftów które powstały we Wrocławiu w dawnej fabryce papieru, która charakteryzuje się dużymi oknami.

Opinię eksperta potwierdzają wyniki badań przeprowadzonych przez pracownię PBS. Zdecydowana większość Polaków dostrzega duży wpływ światła dziennego na zdrowie, co trzeci badany chciałby zwiększyć liczbę lub powierzchnię okien w swoim mieszkaniu. Duże okno nie tylko poprawia zdrowie i nastrój oraz zmniejsza rachunki, ale również może być oryginalnym urozmaiceniem pomieszczenia. Z największych okien słyną lofty – o ile w standardowych mieszkaniach ich wysokość wynosi około 2,1-2,2 m, o tyle w loftach jest to nawet 3,5 m.

Jak w pełni wykorzystać potencjał okna radzi Małgorzata Chabzda, architekt wnętrz Nowej Papierni, loftów które powstały we Wrocławiu:

1. Rosnące znaczenie naturalnego światła jest zauważalne w trendach zdobienia okien. Ciężkie firanki przeszły do historii. Dekorując mieszkanie, postaw na minimalizm – firany jednolite, bez bogatych zdobień kolorystycznych, wykonane z naturalnych materiałów. Dzięki nim wprowadzisz do pomieszczenia światło i efekt lekkości. Jeżeli zależy ci na zdobieniach, wprowadź je za pomocą zasłon.

2. Wykorzystaj potencjał parapetu. Czasami wystarczy jeden dodatek żeby „ożywić” okno. Pamiętaj, żeby za duży wazon lub kwitnąca roślina nie zdominował pięknego widoku zza okna. Postaw na jeden, ale konkretny dodatek. Pomyśl o tym z praktycznego punktu widzenia – duża liczba akcesoriów utrudni otwieranie okna.

3. Modnym rozwiązaniem jest siedlisko okienne. Żeby je stworzyć niezbędne jest duże okno z nisko osadzonym, szerokim parapetem. Bardzo dobrze sprawdzają się tu wykusze oraz okna w budynkach z grubymi ścianami. Jeśli planujesz opierać się o ścianę, pomaluj ją wytrzymałą, zmywalną farbą.

4. Jeśli mowa o trendach wnętrzarskich, trudno nie wspomnieć o drewnianych żaluzjach. Dostępne są w różnych kolorach, choć najlepiej prezentują się białe i czarne. Ciekawym, zyskującym popularność rozwiązaniem, jest system rolet nieprzeziernych. Zbudowane są z dwóch warstw materiału w pasy poziome przezierno-nieprzezierne. W momencie ustawienia pasów nieprzeziernych względem siebie, uzyskujemy zwiększony poziom zaciemnienia.

5. Nieprzerwanie dużą popularnością cieszą się rolety rzymskie. Pozwalają zasłonić silne promienie słoneczne, a dodatkowo – dzięki powieszeniu ich bezpośrednio pod sufitem – umożliwiają optyczne wydłużenie pomieszczeń.

6. Jeśli twoje mieszkanie ma ograniczoną liczbę okien, postaw na rozwiązania, które maksymalnie wykorzysta ich potencjał, na przykład ściany szklane. To nie tylko efektywne, ale również modne rozwiązanie. Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych opcji: ściany stałe, przesuwane, z drzwiami uchylnymi, hartowane. Pozwalają podzielić przestrzeń, przy czym jej nie ograniczają.

7. Jeśli zależy ci na efekcie „pomnożenia” naturalnego światła, zainwestuj w lustra. Pomieszczenie nie tylko będzie lepiej doświetlone, ale również „urośnie” w naszych oczach do większych rozmiarów. Należy jednak pamiętać, żeby nie zagracać wnętrza małymi lusterkami. Lepiej postawić na jedno, ale dużych rozmiarów.

Leave a Reply