Jak wybrać okna do kuchni i łazienki?

Najwięcej wyzwań dla stolarki jest w łazience i w kuchni. Panuje w nich bowiem wysoka wilgotność, a często nie ma też miejsca na skrzydła o standardowych rozmiarach. W pomieszczeniach tych potrzebne są okna do zadań specjalnych. Podpowiadamy jak je wybrać.

fot. OKNOPLAST

KONIEC Z WILGOCIĄ

Z wilgocią w łazience czy w kuchni spotykamy się bardzo często. Para wodna powstaje gdy się kąpiemy, robimy pranie czy gotujemy. Jeśli w  pomieszczeniu powietrze jest zbyt wilgotne bardzo łatwo o grzyby czy pleśń. Dlatego warto pomyśleć o odpowiedniej wentylacji. Otworzenie okna nie zawsze wchodzi w grę, szczególnie gdy na zewnątrz jest zimno i deszczowo.

Jednym z rozwiązań może być mikrowentylacja czyli rozszczelnienie okna. W ofercie OKNOPLAST montowane są standardowo elementy mikrowentylacji w oknach. Umożliwiają one dopływ świeżego powietrza bez potrzeby całkowitego odryglowywania skrzydła. Dzięki temu możemy wietrzyć pomieszczenia nie rezygnując z bezpieczeństwa.

fot. OKNOPLAST

Druga opcją jest zainstalowanie w oknach nawiewników. W tym przypadku do wyboru mamy dwa rodzaje. Higrosterowane działają automatycznie, zmniejszając lub zwiększając przepływ powietrza w zależności od poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Drugi typ to nawiewniki ciśnieniowe, sterowane ręcznie które zapewniają stały, ustalony przez nas dopływ powietrza.

– Nawiewniki montowane są w górnej części okna. Powoduje to, że zimne powietrze z zewnątrz miesza się z cieplejszym przy suficie, a gdy opada ma już temperaturę pokojową. Dzięki temu nie będziemy odczuwać nieprzyjemnego chłodu np. po wyjściu z kąpieli – tłumaczy Grzegorz Bułat, Technolog z OKNOPLAST.

fot. OKNOPLAST

ŁAZIENKA – OAZA SPOKOJU

Okno w łazience nie tylko podnosi wartość nieruchomości, ale daje nam również dostęp światła dziennego, które jest bardzo ważne przy porannej toalecie.

– W łazience nie zawsze jest miejsce na standardowe okna, to nie oznacza jednak, że musimy z nich zupełnie rezygnować. Możemy zamontować okna o nietypowych kształtach, trójkątne, łukowe czy półkoliste – mówi Grzegorz Bułat z OKNOPLAST

Łazienka to miejsce w którym szczególnie zależy nam na intymności, często jednak okna wychodzą bezpośrednio na ulicę albo na dom sąsiadów. Rozwiązaniem w tej sytuacji są szyby ornamentowe, które dzięki swojej wzorzystej fakturze ograniczają widok zza okna.  W zależności od wybranego rodzaju możemy uzyskać inny stopień przezroczystości szyby. Takie rozwiązanie nada oknom fantazyjny wygląd, a nam pozwoli czuć się komfortowo.

fot. OKNOPLAST

SŁONECZNA KUCHNIA

Odpowiednie rozmieszczenie okien w kuchni jest niezwykle istotne przy późniejszym ustawianiu mebli. Standardowa wysokość szafek kuchennych z blatem to około 85 cm, a wraz baterią montowaną nad zlewem może wynieść ponad metr. Jeśli zatem chcemy zamontować meble pod oknem należy uwzględnić te parametry przy projektowaniu. Kuchnia powinna mieć duży dostęp do światła dziennego.

– Dobrym i ciekawym pomysłem może być umieszczenie blatu roboczego przy oknie. Zapewni nam to wygodę podczas przygotowywania posiłków i pozwoli na funkcjonalną aranżację pozostałej przestrzeni. Pamiętajmy, jednak że nie należy instalować kuchenki gazowej pod oknem, ponieważ wiatr lub przeciąg mogą zgasić ogień – mówi Grzegorz Bułat z OKNOPLAST.

fot. OKNOPLAST

DODATKI DO OKIEN

Wybierając okna do kuchni i łazienki warto pamiętać o dobrej jakości parapetach. Powinny one być odporne na działanie wilgoci i łatwe w czyszczeniu.

– Praktycznym rozwiązaniem jest montaż parapetów wykonanych z PVC. Najczęściej pokrywa się je laminatem, który dodatkowo zabezpiecza przed wilgocią i zarysowaniami. Jeśli taki parapet się zabrudzi wystarczy umyć go zwykłą gąbką i letnią wodą z dodatkiem płynu do naczyń  – radzi Grzegorz Bułat z OKNOPLAST.

W kuchni dobrze sprawdzi się również moskitiera. Ochroni ona nasze pożywienie przed owadami, takimi jak muchy czy muszki owocówki, które szczególnie upodobały sobie tę część domu. W lecie przez drobną siateczkę nie przedostanie się żaden owad, a zimą bez problemu możemy zdjąć ochronkę i w następnym roku znowu założyć na ramę okna.

Leave a Reply