Stacja parowa w żelazku – jaką pełni funkcję?

Jeśli jesteś osobą, która szczególnie dba o wygląd tkanin, z pewnością zainteresuje Cię stacja parowa. Dzięki niej możesz nie tylko uzyskać lepsze efekty prasowania, ale też przyspieszyć cały proces. W poniższym artykule opowiemy nieco więcej o stacji parowej i podpowiemy, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze.

Na czym polega działanie stacji parowej?

Prasowanie należy do najmniej lubianych obowiązków domowych. Głównie ze względu na fakt, że pochłania dużo czasu, szczególnie w przypadku osób niewprawionych w prasowanie. Co więcej, wiąże się z ryzykiem uszkodzenia ulubionego ubrania z delikatnej tkaniny. Niektóre materiały są dość wymagające w prasowaniu, a jest ono konieczne dla utrzymania wszystkich walorów estetycznych danej części garderoby.

Na szczęście istnieją pewne technologie, które mogą nam ułatwić to nieprzyjemne zajęcie. Doskonałym przykładem jest stacja parowa, która, mimo że nie jest zupełną nowością na rynku, to wiele osób jeszcze o niej nie słyszało. Ostatnio jednak staje się bardziej popularna i ogólnodostępna dla gospodarstw domowych. Wcześniej użytkowali jej wyłącznie profesjonaliści – pralnie lub krawcowe.

Stacja parowa składa się z żelazka i bojlera na wodę – jest on w stanie wytwarzać duże ciśnienie. Skutkuje to wytwarzaniem pary i dostarczeniem jej do urządzenia przy pomocy specjalnego przewodu. Choć rozwiązanie to z pozoru może wydawać się proste, to w praktyce ma wiele zalet. Może okazać się pomocne szczególnie dla osób, które chcą utrzymywać tkaniny w dobrym stanie i oszczędzić przy tym czas.

Na co zwrócić uwagę wybierając stację parową?

Gdy już zdecydujemy się na zakup stacji parowej, zwróćmy uwagę na kilka kwestii. Najważniejsza jest moc (Watt), od czego będzie zależał czas nagrzewania się oraz wytwarzania pary. Najlepiej wybierać urządzenia z większą mocą. Warto też wziąć pod lupę ciśnienie (Bar) odpowiadające za zmiękczanie tkanin. Minimalne ciśnienie powinno wynosić około 3,5 bara. Jednak możemy spotkać stacje parowe z 9 barami.

Nie bez znaczenia jest wytwarzanie pary (g/min.). Ten parametr jest ściśle związany ze wspomnianą wcześniej mocą urządzenia. Dzięki wyższej liczbie gram na minutę uzyskamy szybsze efekty prasowania.

Najlepiej wybierać stacje parowe z większą pojemnością zbiornika na wodę, co będzie miało jednoznaczny wpływ na długość prasowania. Dla porównania – urządzenia o pojemności 1,8 litra będą pracować nawet około 2 godzin.

Niektóre stacje parowe mają dodatkowe funkcje, takie jak:

  • samoczyszczenie,
  • automatyczny dobór parametrów do tkaniny,
  • blokady zwiększające bezpieczeństwo,
  • systemy antywapienne.

Nie zawsze jednak jest konieczność inwestowania we wszystkie te funkcje. Najlepiej wybrać urządzenie, które najlepiej będzie odpowiadało na nasze indywidualne potrzeby. Sprawdź Jak ułatwić sobie prasowanie dzięki żelazku ze stacją parową?

Czy warto kupić stację parową?

Dzięki stacji parowej możemy osiągać większą wydajność i efekty prasowania, niż w przypadku klasycznego żelazka. Wszystko dzięki systemowi działania tego urządzenia i dodatkowych funkcji. Ten sposób prasowania zagnieceń okazuje się być nieoceniony, szczególnie w przypadku eleganckich ubrań, takich jak garsonki, garnitury, czy koszule. Urządzenie to może okazać się niezbędne w przypadku droższych tkanin i dużej ilości prania. Wadą stacji parowej jest co prawda wyższa cena, ale mimo wszystko zalety zdecydowanie przewyższają nieco wyższy koszt.

Użytkownicy cenią ją przede wszystkim za system prasowania poziomego i pionowego i większą staranność w prasowaniu zagnieceń. Co więcej, para ta jest delikatniejsza, dlatego występuje niższe prawdopodobieństwo zniszczenia ulubionej bluzki, czy spódnicy.

Leave a Reply