Na co zwracać uwagę kupując drzwi wejściowe?

Drzwi wejściowe są wizytówką domu – jako pierwsze zauważa je każdy wchodzący gość. Jednak przy ich wyborze nie powinniśmy kierować się tylko wyglądem. Drzwi mają bowiem chronić nas przed włamywaczami i ucieczką ciepła. Powinny być również odporne na działanie warunków atmosferycznych. Podpowiadamy na co należy zwrócić uwagę przy ich zakupie.

Pierwsze wrażenie

Drzwi wejściowe prowadzą do wnętrza naszego domu i jako pierwsze dostrzegane są przez gości. Elegancki wygląd stolarki powinien zachęcać ich do przekroczenia progu. Tradycyjne gładkie skrzydła powoli odchodzą do lamusa. Obecnie producenci oferują drzwi w różnych stylach, dzięki czemu możemy odpowiednio dobrać je do charakteru naszego domu. Bogata paleta kolorów drzwi pozwala na zestawienie niebanalnych kompozycji, możemy je bowiem dopasować do odcienia okien lub połączyć na zasadzie kontrastu. Dzięki temu dobierzemy skrzydła zgodnie z naszymi indywidualnymi upodobaniami.

OKNOPLAST oferuje swoim klientom drzwi w barwach drewnopodobnych m.in. amarena, winchester czy mahoń oraz w całej gamie kolorów z palety RAL.

Coraz częściej dużym zainteresowaniem cieszą się przeszklenia w drzwiach. Gra wpadających przez nie promieni słonecznych tworzy unikalny klimat w holu domu. Nie bójmy się przeszkleń, są one nie tylko eleganckie ale i bezpieczne.

W drzwiach montuje się szyby zespolone, które ograniczają utratę ciepła. Można również zastosować szyby bezpieczne, które w przypadku stłuczenia, chronią domowników przed zranieniem lub szyby antywłamaniowe.

– W tych ostatnich tafle szkła łączone są przy użyciu folii PVB, dzięki czemu zapewniają podwyższoną ochronę przed włamaniem – tłumaczy Marzena Rutyna, Technolog z OKNOPLAST. Na przeszkleniu możemy zamontować także szprosy, czyli ozdobne listwy imitujące tradycyjny podział.

Nasze drzwi możemy ozdobić dodatkami, które jednocześnie podniosą ich funkcjonalność. Na rynku mamy bogaty wybór klamek, pochwytów, szyldów, kołatek i zawiasów. Pamiętajmy jednak aby były one dopasowane do stylu naszego domu. Jeśli zatem mieszkamy w minimalistycznym budynku zrezygnujmy z kołatki i zdecydujmy się raczej na nowoczesną klamkę w kolorze srebra.

fot. OKNOPLAST

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Dzięki odpowiednio wyposażonym drzwiom będziemy spać spokojnie bez obaw o naszą rodzinę i majątek. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które pomogą ochronić nasz dom przed nieproszonymi gośćmi. Spośród nich warto zwrócić uwagę na klika elementów, które realnie zwiększą nasze bezpieczeństwo.

Wzmocnione stalą profile i odpowiednie zawiasy z zabezpieczeniem przed ściągnięciem skrzydła sprawią, że drzwi wejściowe stawią większy opór złodziejowi. Dobrym rozwiązaniem jest również zasuwnica wielopunktowa, która rygluje skrzydło w kilku punktach na ościeżnicy, skuteczniej zabezpieczając przed włamaniem niż zamki jednopunktowe. Dzięki niej bowiem skrzydło nie ulega odkształceniom i lepiej przylega do ościeżnicy zapewniając tym samym odpowiednią szczelność.

Jeśli chcemy poczuć się jeszcze bezpieczniej rozważmy montaż czujników alarmowych – kontaktronów, które reagują na zmianę położenia skrzydła.

Zimno zostaje na zewnątrz

To ile ciepła będzie uciekało z naszego domu przez drzwi po ich zamontowaniu określa współczynnik przenikania ciepła U. Jego wartość zależy nie tylko od użytych materiałów z których zbudowane są drzwi, ale także od ich konstrukcji. Współczynnik przenikania ciepła oznacza się literą U im jego wartość jest mniejsza tym lepiej nasze drzwi będą chroniły przed utratą ciepła.

– Zgodnie z polskim prawem nie powinien być on wyższy niż 2,6 W/m²K. Jednak w trosce o komfort cieplny w naszym domu i rachunki za ogrzewanie zdecydujmy się na drzwi o wartości U poniżej 2,0 W/m²K – radzi Marzena Rutyna z OKNOPLAST.

Współczynnik przenikania ciepła w drzwiach z oferty OKNOPLAST wynosi U = 1,4-1,8 W/m2K w zależności od rodzaju stosowanego wypełnienia w skrzydłach. Dodatkowo posiadają one w standardzie ciepły próg z przekładką termiczną, która znacznie ogranicza straty energii i zabezpiecza przed przemarzaniem.

Do środka czy na zewnątrz?

To ważne pytanie w przypadku wyboru drzwi. Korzystniejszym rozwiązaniem jest otwieranie ich na zewnątrz. Wówczas skrzydło nie będzie zajmowało miejsca w holu. Pamiętajmy tylko, że dla większego komfortu przy takim układzie powinniśmy zaprojektować szerszą przestrzeń w wiatrołapie. Skrzydła otwierane do wewnątrz sprawdzają się w przestronnych korytarzach lub gdy nie mamy wystarczająco dużo miejsca na zewnątrz.

Leave a Reply