Czy szyte firanki to zawsze dobry pomysł?

Aranżacja wnętrza mieszkalnego bez dekoracji okiennej wygląda na niedokończoną. Niezależnie od tego, czy aranżujesz salon, czy sypialnię pomyśl o firance, która zapewni Ci prywatność podczas przebywania we wnętrzu i ładnie udekoruje okno. Najczęściej firanki kupuje się na metry, po czym upina według własnego pomysłu. Warto jednak wiedzieć, że dostępne są także firany gotowe, które znacznie skracają czas wykańczania wnętrza. Jakie firanki zatem wybrać, aby estetycznie wykończyć swój dom?

Szyte vs gotowe firanki – co lepsze?

Szycie firan wcale nie należy do najłatwiejszych zadań. Już samo kupowanie firanki na metry może sprawić niemałe problemy. Aby wiedzieć, ile firanki kupić, należy dobrze zmierzyć swoje okno i karnisz. Pamiętaj, aby wziąć nieco zapasu na boku, tak, aby firanka nie kończyła się wraz z ramą okienną, tylko zachodziła również na ścianę.

Ponadto firankę z metra należy upiąć. Możesz to zrobić za pomocą specjalnych taśm, które stworzą na powierzchni firanki podwójne, potrójne fałdki lub nierównomierne fale. Samo upięcie firanki wymaga sporego zapasu materiału. Zgubiłeś się już w obliczeniach? Nic dziwnego. Z pomocą mogą Ci przyjść profesjonalne krawcowe lub firmy zajmujące się aranżacją okna. Niestety usługi takie wcale nie należą do najtańszych.

Alternatywą dla szytych firan są firany gotowe. Produkty te dopasowane są do okien o standardowych wymiarach. Firanki te nie potrzebują dodatkowej obróbki. Wykończone są już taśmą i obszyte ze wszystkich stron, dzięki czemu możesz je od razu zawiesić na karniszu lub szynie. Dużym plusem tego rozwiązania jest znacznie niższa cena w porównaniu do firanek szytych na zamówienie. Niestety w przypadku okien o niestandardowych wymiarach bardzo trudno jest dobrać gotowe firanki. Możesz je lekko modyfikować na szerokość dzięki taśmie, jednak wysokości już nie da się zmienić.

Gdzie sprawdzą się gotowe firany?

Gotowe firanki są doskonałym sposobem na aranżację okna o standardowych wymiarach w pomieszczeniach o standardowej wysokości. Do wyboru najczęściej masz modele sięgające samej ziemi, które świetnie będą prezentować się w sypialniach i salonach, a także firany gotowe o wysokości do parapetu okna. Te modele są najlepszym wyborem np. do kuchni.

Wbrew pozorom gotowe firanki występują w najróżniejszej gamie kolorystycznej. Możesz wybierać spośród wielu możliwości upięcia. Gotowe firanki mogą być cięte w łuk i wykończone dekoracyjną taśmą na dole. Wszystkie te warianty pozwalają dopasować gotowe firanki do pomieszczenia i stylu, w jakim jest urządzone.

Proste modele gotowych firan są także świetnym rozwiązaniem do pokojów hotelowych, pod wynajem czy domków letniskowych. Wszędzie tam, gdzie zależy Ci na tańszej, jednak efektownej aranżacji, gotowe firany będą dobrym wyborem.

Firanki wcale nie wyszły z mody, jak się to może wydawać. Choć obecne modele są znacznie lżejsze i gładsze od ciężkich firan znanych z domów babć, to jednak nadal są jednym z najlepszych sposobów na aranżację okna. Do wyboru masz firany gotowe oraz z metra, które musisz samodzielnie wykończyć i upiąć ręcznie lub za pomocą taśmy. Oba rozwiązania przyniosą Ci naprawdę efektowne aranżacje.

Leave a Reply