Okna na upały

Oczywistym sposobem ochrony mieszkania przed upałami jest stosowanie rolet, żaluzji,  okiennic. Jednak już na etapie wyboru okien do naszego domu, zastanówmy się czy któreś z nich będą zamontowane w bardzo nasłonecznionym miejscu. Jeśli tak, to warto sprawdzić czy nasz sprzedawca okien ma w ofercie szyby zespolone przeciwsłoneczne.

fot. Veka

Takie szyby to szkło absorpcyjne lub refleksyjne, które pochłania część energii promieniowania słonecznego i w ten sposób chroni pomieszczenia przed przegrzaniem. Szyba absorpcyjna jest wykonana z barwionego w masie (np. na niebiesko, szaro, brązowo, zielono) szkła float. Ilość absorbowanego promieniowania słonecznego zależy od koloru oraz grubości szkła. Natomiast szyba refleksyjna to także barwione szkło float, ale dodatkowo powleczone warstwą tlenków metali. Działa jak lustro, odbijając część promieniowania słonecznego.

Co to jest szyba zespolona? Dziś tylko takie szyby stosuje się w nowoczesnych oknach. Zestawy szyb składają się z dwóch lub trzech tafli szkła, co poprawia izolacyjność cieplną i akustyczną szyb, a tym samym gotowych okien. Najprostsze, czyli jednokomorowe  pakiety szyb składają  się z dwóch tafli szkła. Jednak lepszą izolacyjność cieplną mają zestawy dwukomorowe z pakietami trzyszybowymi. Przestrzeń między taflami szkła może być wypełniona gazami szlachetnymi, np. argonem lub kryptonem, które izolują lepiej niż powietrze. Właściwości zestawu szybowego są opisywane współczynnikiem przenikania ciepła Ug (im niższy, tym lepszy) oraz współczynnikiem  g, który określa przepuszczalność energii słonecznej przez szkło (tzw. solar factor). Podaje się go w procentach – przy g równym np. 80% okno będzie przepuszczało więcej ciepła niż okno z g równym 50%. Czyli im mniejsza wartość współczynnika g, tym mniej pomieszczenie  nagrzewa się od słońca.

Więcej informacji na http://poradnik.veka.pl/

Leave a Reply