Rolety zewnętrzne – montaż, izolacja, sterowanie

W wielu domach i mieszkaniach coraz częściej montuje się rolety zewnętrzne. Pozwalają one schronić się nie tylko przed ciekawskimi spojrzeniami, ale także przed hałasem czy słońcem. Dodatkowo latem zapewniają w domu przyjemny chłód, a zimą zapobiegają ucieczce ciepła i wysokim rachunkom za ogrzewanie.

Palące słońce zostaje na zewnątrz

Latem chętnie korzystamy z kąpieli słonecznych, bywa jednak że chcemy ukryć się przed palącymi promieniami i odpocząć od upałów w spokojnym, chłodnym miejscu.

– W takich sytuacjach dobrze sprawdzą się rolety zewnętrzne, które sprawią, że temperatura panująca w naszym domu będzie o kilka stopni niższa. Dzięki roletom możemy regulować również natężenie światła w pomieszczeniach. Pozwolą one zaciemnić pokój w czasie poobiedniej drzemki, czy w sobotnie poranki kiedy chcielibyśmy dłużej pospać – mówi Rafał Szamajda, Manager ds. Sprzedaży Rolet z OKNOPLAST.

fot. OKNOPLAST

Rolety dostępne na rynku można wyposażyć w inteligentne systemy sterowania. Znajdziemy wśród nich czujniki które mierzą poziom nasłonecznienia i w zależności od niego otwierają lub zamykają rolety. Dlatego nie musimy obawiać się, że nasze wnętrza zbytnio się nagrzeją w ciągu dnia. Innym rozwiązaniem jest programowanie czasowe. Wówczas rolety będą podnosiły się i opuszczały o określonej godzinie.

Sterowanie roletami może odbywać się na dwa sposoby: przewodowo i bezprzewodowo. W pierwszym wypadku na ścianie montuje się  odpowiednie przełączniki. W drugim natomiast otwieranie i zamykanie odbywa się za pomocą pilota. Dzięki temu możemy to zrobić nie wstając z łóżka. Każde z tych rozwiązań daje również możliwość programowania czasowego.

W ofercie OKNOPLAST dostępne są trzy systemy rolet zewnętrznych LUNA, TERRA oraz SOL. Można zainstalować je zarówno w budynkach nowopowstających, jak i tych które już istnieją. Rolety LUNA oraz TERRA montuje się po zewnętrznej stronie okna, natomiast rolety SOL są już zespolone z oknem. Wszystkie rodzaje rolet można dodatkowo wyposażyć w napędy elektryczne oraz inteligentne sterowniki. Firma proponuje klientom szeroki wybór odcieni drewnopodobnych między innymi złoty dąb, orzech czy mahoń. Dostępne są również kolory z palety RAL np. brąz, granat, czy beż.

fot. OKNOPLAST

Ciepło i bezpiecznie

Rolety sprawdzają się nie tylko latem ale i zimą. Opuszczone zmniejszają ucieczkę ciepła z domu, tworząc w ten sposób dodatkową barierę termoizolacyjną. Dzięki czemu możemy obniżyć rachunki za ogrzewanie nawet o 30, 40 procent.

Zasunięte rolety to także ochrona przeciwko złodziejom. Stanowią one mocną i estetyczną płaszczyznę która jest odporna na uderzenia i zabezpiecza okna przed włamaniem. Rolety można wyposażyć w elementy zmniejszające ryzyko włamania.

– Jednym z nich są wieszaki blokujące, utrudniające podniesienie pancerza. Dodatkowo wydają one hałas podczas manipulacji przy rolecie. Niekiedy już samo to może odstraszyć nieproszonych gości. Jeśli jednak chcemy poczuć się jeszcze bezpieczniej możemy zintegrować rolety z systemem alarmowym, który natychmiast zamknie je w przypadku próby dostania się do środka przez złodzieja – mówi Rafał Szamajda z OKNOPLAST.

fot. OKNOPLAST

Co jeszcze mogą rolety?

W domu, gdzie odpoczywamy po męczącym dniu, spokój i cisza są dla nas bardzo ważne. Jeśli mieszkamy przy ruchliwej ulicy, czy w głośnej okolicy warto rozważyć montaż rolet zewnętrznych.

– Poziom docierającego dźwięku przy prawidłowo zamontowanych i opuszczonych roletach, może obniżyć się od kilku do kilkunastu decybeli, co znacznie zmniejsza odczuwalność hałasu przez człowieka – mówi Rafał Szamajda z OKNOPLAST.

Nawet przy opuszczonych roletach do wnętrza dostanie się świeże powietrze, posiadają one bowiem otwory wentylacyjne. Przy tym rozwiązaniu możemy wietrzyć kilka pomieszczeń jednocześnie bez obawy o przeciągi.

Jedną z funkcji rolet, na którą rzadko zwracamy uwagę, jest ochrona okien przed czynnikami atmosferycznymi. Profile narażone są nie tylko na słońce, deszcz czy śnieg, ale również na silne podmuchy wiatru oraz grad. Rolety zabezpieczą zarówno ramy jak i szyby, dzięki czemu trwałość naszych okien będzie jeszcze dłuższa.

Pancerze rolet OKNOPLAST, w odróżnieniu od innych dostępnych na naszym rynku są ryflowane od strony wewnętrznej i zewnętrznej. Taka konstrukcja zapewnia większą sztywność pancerza, który lepiej ochroni nasze okna przed silnym wiatrem.

Jeśli zdecydujemy się na zamontowanie rolet w naszych oknach, warto zatrudnić wyszkoloną ekipę. Po profesjonalnym montażu fachowcy nauczą nas obsługi mechanizmu, tak byśmy mogli używać rolet przez wiele lat.

Leave a Reply