Rolety i żaluzje w nowej o(d)słonie

Choć przeznaczenie rolet i żaluzji wydaje się oczywiste, tradycyjne osłony znajdują zastosowanie także w miejscach, z którymi pozornie nie mają nic wspólnego. Jak się okazuje, nie tylko mnogość wzorów i faktur pozwala na puszczenie wodzy fantazji i stworzenie własnych, unikatowych aranżacji.

Rolety, żaluzje i ekomaty… jak przesłonić wnęki?

Rolety i żaluzje to nie tylko doskonały sposób na dekoracyjne i praktyczne zasłonięcie okna, ale też świetne rozwiązanie w przypadku podziału wnętrza, oddzielenia stanowisk pracy czy zamaskowania wnęk, szafek i witryn. Chcąc zasłonić kuchenny barek, sprzęt o nieestetycznym wyglądzie, czy biblioteczkę pełną osobistych notatek warto zainstalować aluminiowe żaluzje. Cechują się prostotą konstrukcji i wyjątkową trwałością, a ich montaż jest szybki i niezwykle łatwy. Dodatkowo zapewniają również dostęp powietrza do zasłoniętych przestrzeni. Natomiast ekomaty idealnie zasłonią wnęki we wnętrzach w rustykalnym klimacie.

fot. www.KupRolety.pl

Żaluzje jako ścianki działowe

Żaluzje Verticale, kojarzone najczęściej z osłoną okienną, znajdują szerokie zastosowanie w biurach, gabinetach, pracowniach i wszędzie tam, gdzie potrzebne jest funkcjonalne oddzielenie stanowisk pracy. Można je przytwierdzić zarówno do sufitu, jak i ściany, regulując kąt nachylenia poszczególnych lameli. To ogromna zaleta w przypadku pomieszczeń, gdzie promienie słoneczne mogłyby odbijać się od powierzchni monitora powodując dyskomfort. Szczelne zasłonięcie żaluzji pozwala na odseparowanie miejsc pracy i stworzenie wygodnych warunków dla pracowników. Żaluzje pionowe świetnie sprawdzą się również w miejscach, gdzie chcemy podzielić przestrzeń na obszary, np. w restauracjach.

fot. www.KupRolety.pl

Czym zasłonić okna w ogrodzie zimowym?

Ogród zimowy to nie tylko praktyczne pomieszczenie dla roślinności. To przede wszystkim miejsce pełne uroku, idealne dla odpoczynku o każdej porze roku. Zimą, gdy dzień jest krótszy, coraz częściej korzystamy ze sztucznego światła, a wyposażenie okien w odpowiednie osłony wydaje się niezbędne. Najlepszym rozwiązaniem dla tego rodzaju pomieszczeń są żaluzje plisowane. Ich mechanizm umożliwia zasuwanie tkaniny zarówno od góry, jak i od dołu, równomiernie przylegając do ramy okna, pozwala zachować komfort i dyskrecję.

Dodatkową zaletą żaluzji plisowanych, jest możliwość kontrolowania kąta i ilości wpadającego światła słonecznego, a wygodna instalacja rolety pozwala na uchylanie okna lub otwieranie jego pojedynczych skrzydeł – przekonuje Sławomir Witkowski, ekspert sklepu internetowego www.KupRolety.pl

W ogrodzie zimowym zastosowanie znajdą również żaluzje aluminiowe. Ich montaż z dala od szyby eliminuje ryzyko przywierania do tafli okna pokrytej skroploną parą wodną.

fot. www.KupRolety.pl

Czy kolor rolety może zmniejszać lub powiększać optycznie pomieszczenie?

Odcień rolety może nadawać wnętrzu charakterystyczną poświatę i delikatnie zaburzać jego kolorystykę. W niektórych przypadkach może także optycznie powiększać lub zmniejszać pomieszczenie, co związane jest z barwą tkaniny, a także wielkością okien i ich umiejscowieniem. Warto zwrócić uwagę na wzór materiału – okazałe motywy zaczynają dominować nad wnętrzem, przykuwają uwagę i nadają specyficzny charakter. Dla zwolenników klasycznej elegancji najlepszym rozwiązaniem będą gładkie rolety, w jasnym odcieniu, które w delikatny i subtelny sposób ozdobią okno, stając się jego praktycznym elementem. W dużych pomieszczeniach, urządzonych w minimalistycznym stylu, kolorowa roleta o wyraźnym deseniu może okazać się ciekawym komponentem, ożywiającym wnętrze. Choć przy wyborze osłony okiennej, decydujące znaczenie ma jej mechanizm i praktyczne zastosowanie, warto zastanowić się nad proporcjami, aranżacją i atmosferą pomieszczenia.

Leave a Reply