Nowe okna dachowe na rynku

AURA – pod taką marką wprowadzany jest na rynek nowy produkt Grupy Pruszyński.

Najwyższa półka

Marka AURA to w głównej mierze dwa rodzaje okien dachowych o środkowej osi obrotu: wykonane z tworzywa sztucznego – APX 700 oraz drewniane z modułem nawiewnika – AVX 700. W obu przypadkach są to produkty spełniające najwyższe standardy techniczne i estetyczne, a w dodatku objęte są 10-letnią gwarancją.

Okna z tworzywa sztucznego wykonano ze specjalnych profili PCV i wzmocniono profilami stalowymi. Wszystko po to, aby były jak najbardziej odporne na odkształcenia oraz nie pozwalały na przenikani a ciepła.

Okno drewniane AVX, fot. Blachy Pruszyński

Równie imponujące parametry mają okna wykonane z drewna. Surowiec do ich produkcji to wyjątkowo trwałe, selekcjonowane i sezonowane, a następnie próżniowo impregnowane oraz zabezpieczone przeciwgrzybicznie drewno sosny nordyckiej. Okna AURA dostępne są w pięciu najczęściej stosowanych w polskim budownictwie rozmiarach (od 55 x 78 cm do 78 x 140 cm). Wyposażono je w pakiet szybowy o grubości 24 mm z powłoką niskoemisyjną, wypełniony argonem, z hartowaną szybą zewnętrzną. Już to gwarantuje odpowiedni komfort i bezpieczeństwo.

Dodatkowo jednak okna oferowane przez Grupę Pruszyński wyposażone są w eleganckie klamki z formowanego cynku. Umieszczono je u dołu skrzydła, co znacznie ułatwia otwieranie okna, nawet gdy zamontowane jest na znacznej wysokości. Problemu nie stanowi również szybkie wypięcie skrzydła. Jest to możliwe dzięki przemyślanej konstrukcji niewymagającego smarowania zawiasu o teflonowym trzpieniu. Okna AURA charakteryzują się jeszcze inną wyjątkową cechą a mianowicie nawiewnikiem o największej na rynku ilości możliwego przepływu powietrza na godzinę, parametr ten wynosi – 22-35 m3/h.

Okno dachowe PVC, fot. Blachy Pruszyński

Szczelność, ale też niezbędny przepływ powietrza gwarantuje zamontowany w oknach AURA specjalny system uszczelek, dzięki którym cały mechanizm zabezpieczony jest przed podwiewaniem drobin wody i śniegu pod osłony kołnierza łączącego okna z pokryciem dachowym. W tym miejscu należy wspomnieć o innowacyjnym rozwiązaniu. Surowcem wykorzystanym do budowy kołnierza jest gruba, oksydowana blacha aluminiowa. Konstruktorzy zrezygnowali z użycia standardowego w tego typu przypadkach ołowiu. Wynika to przede wszystkim z dbałości o środowisko naturalne.

Wygodne dodatki

Produkty z logo AURA to, poza oknami dachowymi, także wyłazy przeznaczone do stosowania na nieogrzewanych poddaszach. Zapewniają one doświetlenie oraz wentylację pomieszczeń, a także umożliwiają wyjście na dach w czasie dekarskich lub kominiarskich prac konserwacyjnych. Wyłaz jest dostępny w jednym rozmiarze 45 x 73 cm.

Ościeżnicę wyłazu wykonano z klejonego warstwowo drewna sosny nordyckiej. Z kolei do konstrukcji skrzydła i zintegrowanego z wyłazem kołnierza uszczelniającego wykorzystano oksydowaną blachę aluminiową zabezpieczoną od strony zewnętrznej powłoką ochronną. Kołnierz uszczelniający umożliwia zastosowanie wyłazu w pokryciach dachowych o maksymalnej grubości 120 mm. Sam wyłaz można natomiast instalować w dachach o pochyleniach od 20 do 60 stopni.

Pod marką AURA dostępna jest też cała gama akcesoriów do okien dachowych, jak np. rolety zaciemniające i przyciemniające oraz markizy zewnętrzne.

Wyłaz dachowy FE, fot. Blachy Pruszyński

Kluczowe parametry okien AURA:

  • Wodoszczelność: E 1500 – dla okien PCV, E 1200 – dla okien drewnianych
  • Przepuszczalność powietrza: Class 4 – dla okien PCV, Class 3 – dla okien drewnianych
  • Odporność na wiatr: Class C4 – dla obu rodzajów okien
  • Współczynnik przenikania ciepła: Uw  1,4 W/m2K – dla obu rodzajów okien
  • Nawiewnik o wydajności 22 – 35m3/h umożliwiający dopływ powietrza przy całkowicie zamkniętym skrzydle (dotyczy okien drewnianych)

Montaż nie jest problemem

W każdym zestawie okien AURA znajdują się specjalne uchwyty montażowe wymuszające instalację poszczególnych elementów we właściwym miejscu. Poza tym producent dostarcza przejrzystą instrukcję zawierającą szczegółowe wskazówki dotyczące montażu zarówno okna, jak i kołnierza uszczelniającego.

Do pokryć płaskich o maksymalnej grubości 16 mm odpowiedni jest kołnierz SFX. Jego boczne elementy mają budowę segmentową, ułatwiającą montaż kołnierza z elementami płaskiego pokrycia dachowego.

Do pokryć profilowanych o grubości od 16 do 50 mm stosuje się natomiast kołnierz TFX. Ofertę uzupełnia kołnierz UFX do pokryć wysokoprofilowych o grubości od 16 do 120 mm. Kołnierze TFX i UFX są wyposażone w gąbkowy klin uszczelniający oraz wykonany z podwójnej blachy aluminiowej dolny pas, który dostosowuje się kształtem do profila pokrycia dachowego. Do połączonych w poziomie i pionie zestawów okien odpowiednie są kołnierze UCX dostępne do pokryć profilowanych.

Zarówno w kołnierzu jak i jego osłonach profile są zamknięte. Szczegóły konstrukcji i sposób montażu dopracowano tak, aby wyeliminować możliwość mechanicznego uszkodzenia osłon.

Okna wraz z odpowiednim kołnierzem przeznaczone są do montażu we wszystkich rodzajach pokryć dachowych o kącie nachylenia od 15 do 90 stopni. Konstrukcja okien umożliwia montaż głęboko w dachu – tak, że zewnętrzna płaszczyzna skrzydła niemal licuje z płaszczyzną zewnętrzną typowego profilowanego pokrycia dachowego. Taki sposób montażu znacznie poprawia estetykę dachu. Jest istotny również z powodów praktycznych – okno nie zatrzymuje śniegu i zanieczyszczeń.

Leave a Reply