Dlaczego warto wybrać drzwi przeszklone?

Szkło jako element dzielący przestrzeń sprawdza się w naszych domach od lat. Stosowane na ogół w drzwiach, bezpośrednio wpływa na estetykę i funkcjonalność wnętrz. Czym się kierować, gdy brak pewności, w jakich pomieszczeniach warto stosować ten materiał?

SZKŁO MA WIELE TWARZY

Meble, dekoracje, ściany, drzwi, a nawet podłogi. Urządzając mieszkanie, można dziś z dużą swobodą wprowadzać do niego akcenty lub całe aranżacje właśnie ze szkła. Nieograniczone możliwości formowania i zdobienia go pozwalają tworzyć również bardzo abstrakcyjne, indywidualne motywy na praktycznie każdej domowej powierzchni.

Nie trzeba wcale skomplikowanych i kosztownych zabiegów dekoratorskich, wchodzących często w sferę konstrukcji budynku, by wykorzystać  estetyczne i praktyczne walory przeszkleń. Pierwszy krok stanowi bowiem gra światła uzyskana dzięki oknom i drzwiom wewnętrznym. Należy jednak w przemyślany sposób dobierać ilość, rozmiary, kolorystykę czy stopień przepuszczalności montowanych tafli, by pasowały do wystroju i przeznaczenia pomieszczenia.

Drzwi sosnowe Luna pokojowe zastosowane w kuchni, fot. Remix

PRAKTYCZNIE

Jak wynika z badań Home Broker nad preferencjami osób kupujących mieszkania, statystycznego nabywcę interesują dziś powierzchnie w granicach ok. 50 m kw. W ostatnich latach zmniejszyły się więc lokale oferowane przez deweloperów. Nowe czy stare, gdy przestrzeń wewnątrz jest niewielka, wymagają odpowiednich działań aranżacyjnych. Istotną ich częścią jest wybór rodzaju drzwi.

– Dzięki odpowiedniemu przeszkleniu wejścia do pomieszczenia, uzyskujemy w nim pożądany efekt przestronności – wskazuje Agata Kozyr z firmy Remix, producenta skrzydeł drzwiowych z drewna sosnowego. – Pokoje gościnne stają się optycznie większe, ciemne kuchnie zyskują dodatkowe źródło światła, podobnie jak przedpokoje i  korytarze.

Nie powinna przy tym zniechęcać perspektywa przeszklonych drzwi łazienkowych, gdyż stosowane w tym przypadku szyby są tak barwione, by zapewniać użytkownikom niezbędną intymność. Całe mieszkanie uzyskuje natomiast w ten sposób wizualną spójność, w której modele skrzydeł są odpowiednio dopasowane do reszty wystroju.

Przeszklone drzwi sosnowe Vera bielone, fot. Remix

EFEKTOWNIE

Decydując się na przeszklenie, można bowiem wybierać różnorodne formy i wzory, składające się na konkretne serie produktów. W pierwszej kolejności określamy na ogół, jaką powierzchnię drzwi powinna zajmować szyba w danym miejscu.

– W pokojach dziennych i kuchniach sporą popularnością cieszą się skrzydła, w których tafle szkła wypełniają kilka płycin rozłożonych na całej ich powierzchni. Natomiast w łazienkach czy sypialniach sprawdzają się rozwiązania, gdzie więcej miejsca zajmuje wypełnienie drewniane – dodaje Agata Kozyr z Remix.

Na ostateczny wygląd skrzydła  wpływ ma też całe jego wzornictwo. Różnorodne modele posiadają więc rozmaicie rozplanowane elementy dekoracyjne. Popularnością cieszą się też drzwi oferowane w stanie surowym z możliwością samodzielnego wykończenia. W przypadku drzwi drewnianych można także wybrać między strukturą z widocznymi sękami lub bez, a także widocznym usłojeniem.

Pamiętajmy też, że nawet najmniejsze fragmenty muszą być trwałe i solidnie zamontowane. Dlatego powszechnie stosuje się bezpieczne szkło hartowane. Decyzja o montażu szyby jest więc dziś przede wszystkim efektem połączenia estetycznej wizji wystroju z walorami praktycznymi materiału.

Zmieniają się style dekoratorskie, moda, technologia produkcji, jednak szkło w dalszym ciągu jest istotnym elementem aranżacji wnętrz i raczej takim pozostanie na bardzo długo.

Leave a Reply