Ciepłe okna: kompleksowe rozwiązanie dla domu energooszczędnego

Zrównoważone budownictwo zyskuje na popularności, ze względu na rosnące ceny energii i dynamiczny rozwój technologii budowlanych, a także coraz bardziej sprzyjające prawo. Już w 2013 roku koszty budowy niskoenergochłonnego domu będzie w części pokrywać państwo, w formie dopłat do zakupu energooszczędnych rozwiązań.

Jeszcze do niedawna budowa energooszczędnych domów była uważana za nieopłacalną, ze względu na wysokie ceny materiałów. Koszt budowy domu energooszczędnego mógł być wyższy nawet o 40% w porównaniu do tradycyjnego. Dziś te różnice stają się coraz mniejsze, między innymi dzięki refundacjom i coraz wyższym kosztom pozyskiwania energii tradycyjnej.

Od 2013 roku, na mocy nowej ustawy przygotowywanej przez resort środowiska, w katalogu ogólnodostępnych ulg znajdą się dopłaty do zakupu energooszczędnych technologii, takich jak kolektory słoneczne czy ciepła stolarka okienna. Kompleksowych rozwiązań dla energooszczędnego budownictwa dostarcza już teraz firma Schüco. Wzajemnie kompatybilne rozwiązania ciepłej stolarki okiennej i drzwiowej oraz wysokowydajne kolektory słoneczne pozwalają realizować budynki przyszłości.

Dom z ciepłymi oknami i drzwiami tarasowymi Schüco oraz kolektorami Schüco. Fot. Schüco

Przede wszystkim szczelna powłoka

Nieszczelne okna i drzwi mogą być źródłem utraty nawet 30% energii cieplnej, dlatego w projekcie energooszczędnego budynku należy przewidzieć okna o współczynniku Uw co najmniej 1,2 W/m2K. Dla przykładu ściana zewnętrzna bez otworów spełniająca warunki normowe (U=0,3 W/m2K) po wstawieniu zwykłych okien PVC może osiągać nawet dwukrotnie gorszy współczynnik przenikania ciepła (do U=0,6 W/m2K).

Okna Schüco PVC posiadają już dziś parametry przekraczające obecne wymagania stawiane energooszczędnej stolarce. System Schüco Corona SI 82 z sześcioma zamkniętymi komorami powietrznymi spełnia z nawiązką wymagania budownictwa niskoenergetycznego, bez zastosowania kosztownych rozwiązań konstrukcyjnych. Okno ze standardową szybą zespoloną Ug=0,7 W/m2K cechuje doskonały współczynnik izolacyjności termicznej na poziomie Uw=1,0 W/m2K. Wartość współczynnika przenikania ciepła całego okna można dodatkowo obniżyć do standardu pasywnego (Uw a/b 0,8 W/m2K) stosując szybę dwukomorową o współczynniku Ug=0,5 W/m2K z ciepłą ramką.

Przekrój przez okno Schüco Corona SI 82. Fot. Schüco

Jeszcze lepsze rezultaty można uzyskać stosując siedmiokomorowy okna pasywne Schüco ThermoPlus. Rozwiązanie oparte na opatentowanej technologii trwałego łączenia tworzywa sztucznego z ciągłymi, płaskimi wzmocnieniami aluminiowymi odbijającymi promieniowanie cieplne uzyskuje najlepsze parametry przenikania ciepła dla ramy Uf = 0,78/0,90 W/m2K, dlatego może być z powodzeniem stosowane nawet w domach pasywnych. Wraz z pasywnym systemem przesuwnym Schüco ThermoSlide pozwala na kompleksowe projektowanie energooszczędnych powłok budynków.

Ku zielonej energii

Uzyskanie standardu domu energooszczędnego nie jest możliwe bez wykorzystania urządzeń pozwalających na pozyskiwanie energii ze słońca. Stosując energię solarną w tradycyjnym domu można zmniejszyć wydatki na ogrzewanie o 50-60%, dzięki zastąpieniu oleju opałowego czy gazu całkowicie darmową energią słoneczną.

Oferta firmy Schüco obejmuje ponad 1000 produktów do instalacji termalnych. Można w niej odnaleźć 10 różnego rodzaju kolektorów płaskich, w tym wielkopowierzchniowych i produkowanych na wymiar, które można harmonijnie wpasować w każdą dostępną powierzchnię, nie tylko dachową. Firma Schüco produkuje systemy kolektorów dedykowane do 6 różnych sposobów zabudowy. Jeżeli architektura budynku nie dostarcza idealnych warunków do pozyskiwania energii słonecznej, warto sięgnąć po kolektor Premium do zabudowy w daszek osłonowy, w fasadę, lub chociażby na barierkę balkonu.

Zestaw Schüco Premium z czterema kolektorami, zbiornikiem do c.w.u i stacją solarną z regulatorem. Fot. Schüco

Kolektory słoneczne można także montować w orientacji ukośnej (na dach, w dach, na dach płaski, w daszek) i pionowej, w zestawach dwu-, cztero-, sześcio- i wielokolektorowych, aż do zabudowy całych elewacji lub połaci dachowych włącznie. Zastosowane w nich przezroczyste szkło o zwiększonej przepuszczalności światła gwarantuje wysoką odporność na pęknięcia i gradobicie, dlatego można je bezpiecznie montować w nietypowych miejscach. Wysokiej klasy akcesoria dodatkowe, m.in. zbiorniki 2-wężownicowe, zbiorniki kombinowane typu „Tank In Tank”, bufory, 5 typów stacji solarnych czy regulatory słoneczne pozwalają na stworzenie instalacji na miarę potrzeb.

Leave a Reply